Obraćajući se okupljenima, konferenciju je otvorio predsjednik HUNIG-a akademik Mirko Zelić, nakon čega su se skupu kraćim pozdravnim govorima obratili predsjednik Uprave Ine Zóltan Áldott i zamjenik župana Šibensko-kninske županije Željko Šimunac.
Tom prilikom Zóltan Áldott iznio je uvjerenje kako je INA, kao vodeća hrvatska energetska kompanija, odnosno njezini zaposlenici, vjerodostojan sugovornik o temi strateških energetskih potencijala u svijetu, EU i Hrvatskoj te dodao: „INA je svjesna svoje uloge u energetskoj slici Hrvatske, kao i svoje pozicije u održavanju stabilnosti opskrbe energijom. Kao okosnica i pokretač hrvatskog gospodarstva, INA snažno doprinosi gospodarskom razvoju Hrvatske, nastavljajući s time i u godinama u kojima se susrećemo s nepovoljnim okolnostima u poslovnom okruženju i brojnim tržišnim izazovima. Svjesni kako je obnova rezervi jedan od strateških ciljeva kompanije te preduvjet dugoročnog rasta i osiguranja energetske stabilnosti Republike Hrvatske, INA je snažno usmjerena na nove istražne projekte, odnosno otkriće novih rezervi nafte i plina“.
U nastavku konferencije biti će prezentirano oko 90 znanstveno-stručnih radova 200 autora i koautora, kroz koje će se predstaviti nova tehnička dostignuća i razvojni projekti u naftno-plinskoj industriji, s posebnim naglaskom na područje istraživanja i proizvodnje nafte i plina. Pored toga, 11 autora će se predstaviti kroz poster sekciju. U okviru Konferencije održava se i izložba o naftno-plinskom gospodarstvu u središnjoj i istočnoj Europi, koja je okupila 12 sudionika, šest domaćih i šest inozemnih.
Inina podrška 2. Međunarodnoj konferenciji i izložbi o naftno-plinskom gospodarstvu u središnjoj i istočnoj Europi u skladu je s dugogodišnjom tradicijom pokroviteljstva nad događanjima vezanim za naftnu struku, kao i uspješne suradnje s udrugama koje su vezane za istraživanje, proizvodnju ili preradu nafte i plina. INA tako već duži niz godina tradicionalno pruža potporu većem broju znanstvenih i stručnih skupova, među kojima se izdvajaju Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin, Ljetna škola naftnog rudarstva i znanstveno-stručni skup Goriva i maziva (GOMA).