Rijeka, 13. prosinca – U prostorijama Centra za rehabilitaciju Rijeka održano je predstavljanje Udruge za promicanje konduktivne pedagogije Rijeka te svečano uručenje donacije od 150.000,00 kuna koju su Udruzi uručili predstavnici INA – Industrije nafte, d.d.
Svjetlani Pantoš, predsjednici Udruge za promicanje konduktivne pedagogije, ček je uručio Peter Chmurčiak, Inin izvršni direktor za rafinerije i marketing koji je ovom prilikom izjavio: „Nadam se da smo u ovo predblagdansko vrijeme svojom potporom doprinijeli kvaliteti života djece koja su bila uključena u rehabilitacijsku terapiju, te njihovih roditelja i da im je istinski pomogla. Čast mi je stoga uručiti donaciju Udruzi za promicanje konduktivne pedagogije Rijeka te se nadam da će i dalje uspješno nastaviti sa svojim plemenitim radom i pomaganjem.“
Cilj Udruge je omogućiti djeci i odraslima s cerebralnom paralizom i drugim motoričkim teškoćama razvoj fizičkog, psihičkog i socijalnog zdravlja te što veću samostalnost za uspješan svakodnevni život, na način da u najvećoj mjeri iskoriste svoje potencijale kroz uvježbavanje vještina i aktivnosti prema Pető metodi. Stoga je Udrugaza promicanje konduktivne pedagogije RijekaIninu donaciju iskoristila upravo za provođenje terapijskog programa po spomenutoj metodi, a u koji su bila uključena djeca iz Primorsko-goranske županije.
Svjetlana Pantoš, predsjednica Udruge zahvalila je svima koji su sudjelovali u provođenju ovog programa te Ini na velikodušnoj donaciji i dodala: „Medicinske terapije su izuzetno skupe, stoga smo neizmjerno sretni što su donacijom Ine djeca u Hrvatskoj dobila priliku sudjelovati u programu liječenja prema svjetski poznatoj Pető metodi. Bez vaše pomoći to ne bi bilo ostvarivo!“
Pető metoda poznata je širom svijeta, a dolazi s državnog Instituta za konduktivni odgoj osoba s motoričkim smetnjama i Više škole za konduktore „Pető András“ u Budimpešti (Mađarska) čiji je utemeljitelj dr. András Pető, liječnik i pedagog. To je specijalno integrirana odgojna metoda i upravljanje učenjem, usmjerena rehabilitaciji oboljelih od cerebralne paralize i mehaničkog oštećenja mozga, a provodi se nad osobama svih uzrasta.
U rehabilitacijskom programu, koji su proveli konduktori s Instituta „Pető András“ u prostorijama Centra za rehabilitaciju Rijeka, sudjelovala su djeca i odrasli s invaliditetom iz riječke Udruge „Anđeli“ te korisnici Centra za rehabilitaciju Rijeka.
„Temeljem prethodnog pregleda koji je obavljen od strane stručnjaka s Peto Instituta, proveden je trotjedni program rehabilitacije za 15 djece s motoričkim oštećenjima, vođen od strane tri delegirana konduktora. Individualnim i grupnim pristupom vježbi konduktori su im pomagali za što veće osamostaljenje u životu. Budući da sve metode vježbi iziskuju veliku koncentraciju djece za njihovo izvršavanje, integraciju i koordinaciju različitih funkcija, uloženi napor i trud je bio velik s obje strane, a mi smo dobivenim rezultatima jako zadovoljni”, istaknuo je Csuka Pál, voditelj projekta iz Instituta „Pető András“.Priloženi dokument