ZAGREB, 17. studenog 2011. – U Galeriji Klovićevi dvori danas je održana konferencija za novinare povodom predstavljanja i otvorenja izložbe „Tizian, Tintoretto, Veronese – veliki majstori renesanse“. Na konferenciji su govorili Vesna Kusin, ravnateljica Galerije Klovićevi dvori, akademik Radoslav Tomić, autor izložbe te, Tomislav Thür, Inin izvršni direktor za Korporativne procese i Marina Viculin, kustosica izložbe.
Tom prilikom Vesna Kusin je naglasila: „Visoka kultura renesanse u nas svjedoči o svijesti domaćih stvaratelja, ali i naručitelja koji su svoje prostore, ponajprije crkve i samostane, željeli opremiti i djelima vrhunskih renesansnih majstora. Tako su u gradove duž hrvatske obale, kao i u mnoga otočna mjesta pristigla djela Tiziana, Tintoretta, Veronesea, Carpaccia, Bellinija, Lotta, Crivelija, Vivarinija i drugih slikara. Rasuta, ona tvore imaginarni muzej velikana renesanse, sada prvi put stvarno uspostavljen, zahvaljujući skrbnim posuđivačima, u Galeriji Klovićevi dvori izložbom „Tizian, Tintoretto, Veronese – veliki majstori renesanse“. Tim su podvigom Klovićevi dvori učinili nov iskorak, priredivši međunarodnu izložbu iz domaćih fundusa u kojima se čuvaju i remek-djela talijanskih majstora renesanse.
Tomislav Thür istaknuo je: „Iznimno sam ponosan što je upravo INA dala svoju podršku ovoj izložbi kao generalni sponzor i pridonijela tome da se ova velika djela renesanse i njeni majstori okupe upravo u Zagrebu, u Galeriji Klovićevi dvori. Obzirom da je INA jedna od najvećih kompanija u Hrvatskoj, logično je da će poduprijeti takvu veliku izložbu tim više što već dugi niz godina podupire sve segmente društva pa tako i kulturu i umjetnost.“
Autor izložbe akademik Radoslav Tomić rekao je da izložba predstavlja izbor renesansnih djela koja imaju trajnu vrijednost te dodao: „Smisao izložbe je ostvariti dijalog između promatrača i umjetničkog djela te ostvariti kontakt i s formom i sadržajem.“
Izložba će trajati od 22. studenoga 2011. do 22. siječnja 2012. te će po prvi puta hrvatskoj javnosti na jednome mjestu biti predstavljena antologijska djela velikih majstora renesanse. Riječ je o slikama na platnu i drvu nastalim između 1450. i 1590. godine. Među njima je skupina remek djela koja su izradili najznačajniji talijanski slikari 15. i 16. stoljeća.
Kroz svoj program donacija i sponzorstva, INA izdvaja značajna sredstva za kulturne projekte te gotovo da nema važnije institucije, udruge ili kulturnog događaja koji ne podupire. Posebice joj nisu promicali projekti koji su afirmirali nacionalni identitet i koji su značajni za hrvatsku kulturnu scenu, kao primjerice nastup ansambla LADO na Dubrovačkim ljetnim igrama, Riječke ljetne noći, balet „Grk Zorba“ na Splitskom ljetu te mnoge druge.
INA nastoji poduprijeti i očuvanje hrvatske kulturne baštine te pružiti potporu najvećim kulturnim ustanovama kao što su nacionalne kazališne kuće u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu.Priloženi dokument