Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Funkcionalni kolačići su kolačići koji omogućuju prilagodbu web stranice bilježenjem individualnih preferencija korisnika. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

FINANCIJSKI REZULTATI I.-III. 2024.

Inina financijska pozicija ostaje stabilna uz snažna ulaganja

Zagreb, 25. travnja 2024. – Nakon burne 2022. i 2023. godine, početak 2024. godine donio je stabilnije vanjsko okruženje na tržištima nafte i plina. Inin rezultat u prvom tromjesečju 2024. godine snažniji je prvenstveno uslijed boljih veleprodajnih marža, što zajedno s boljim rezultatom Maloprodaje doprinosi boljem ukupnom rezultatu. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki INA Grupe iznosila je 64 milijuna eura u prvom tromjesečju 2024., dok je je neto dobit pozitivna u usporedbi s prvim tromjesečjem 2023. godine i iznosi 12 milijuna eura. Ove brojke pokazuju godišnju sezonalnost, gdje prvo tromjesečje obično ne doprinosi jednako cjelogodišnjem rezultatu u odnosu na ostala tromjesečja.

EBITDA Istraživanja i proizvodnje nafte i plina niža je uslijed niže cijene plina i prirodnog pada proizvodnje te je iznosila 73 milijuna eura u prvom tromjesečju 2024. godine. Proizvodnja je osam posto niža na godišnjoj razini u skladu s prirodnim padom proizvodnje i zavodnjavanjima na glavnim plinskim poljima, iako je proizvodnja u Egiptu veća potaknuta novom koncesijom East Damanhur.

Rezultat djelatnosti Rafinerija i marketinga uključujući Usluge kupcima i maloprodaju poboljšan je uglavnom uslijed spomenutih tržišnih trendova i boljih veleprodajnih marža. Tijekom planiranog remonta u Rafineriji nafte Rijeka tržište se opskrbljivalo iz uvoza te je ukupna prodaja porasla za devet posto. Prodane količine Usluga kupcima i maloprodaje povećane su 13 % u usporedbi s prvim tromjesečjem 2023. godine, uglavnom uslijed više realizacije na domaćem tržištu i pozitivnim tržišnim kretanjima. Osim prodaje goriva, marža ne-goriva nastavila je rast s povećanjem od 44 %. Pojednostavljeni novčani tok djelatnosti ostao je negativan u iznosu od (68) milijuna eura u prvom tromjesečju 2024. godine, u skladu s pojačanim ulaganjima od 84 milijuna eura samo u prvom tromjesečju 2024.

Ukupna kapitalna ulaganja iznosila su 101 milijun eura, otprilike dvostruko više u odnosu na prvo tromjesečje 2023. godine, pri čemu je rafinerijsko poslovanje najviše doprinijelo ulaganjima. Rafinerija nafte Rijeka uspješno je završila remont dok je Projekt nadogradnje Rafinerija nafte Rijeka dosegnuo 87 % ukupne dovršenosti, pri čemu se ostali projekti unaprjeđenja učinkovitosti odvijaju po planu. Financijska pozicija kompanije ostaje stabilna s neto dugom od 425 milijuna eura i omjerom duga i kapitala od 20 %.

Izjava Zsuzsanne Ortutay, predsjednice Uprave Ine:

„Početak 2024., nakon previranja u prethodne dvije godine, pokazuje općenito dobro okruženje sa stabilnim cijenama nafte, ali su cijene plina značajno pale u odnosu na prethodno razdoblje, što je rezultiralo CCS EBITDA-om bez jednokratnih stavki od 64 milijuna eura u prvom tromjesečju.

Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, boreći se s očekivanim prirodnim padom proizvodnje, nastavlja s novim projektima. Povrh nove koncesije u Egiptu, stečeno je 40 % radnog udjela u hrvatskom kopnenom bloku SA-07. Osim toga, u tijeku su pripremne aktivnosti za prva dva Inina geotermalna bloka.

U Rafineriji nafte Rijeka izvršen je planirani remont tijekom kojeg je osigurana sigurna i nesmetana opskrba iz uvoza. Ukupna prodaja Rafinerija i marketinga porasla je u razdoblju povoljnih marža, što je zajedno sa snažnim rezultatom Maloprodaje ove djelatnosti učinilo pozitivnim.

Nakon dvije solarne elektrane (Virje u proizvodnji i Sisak u probnom radu), INA širi svoj portfelj obnovljivih izvora energije. Osim pripreme dodatnih projekata za solarne elektrane na svojim lokacijama, INA je potpisala dva ugovora u području održivosti – jedan vezan uz izgradnju postrojenja za zeleni vodik u Rafineriji nafte Rijeka i drugi vezan uz izgradnju postrojenja za proizvodnju biometana u Sisku. Projekti će pridonijeti našim naporima u zelenoj tranziciji, a INA će postati prvi proizvođač komercijalnog zelenog vodika u Hrvatskoj.

Sredstva potrebna za zelenu transformaciju moraju se generirati u Ininim osnovnim poslovnim djelatnostima, stoga je važno poslovanje održati učinkovitim i profitabilnim. Naravno, u našim naporima u provedbi projekata koji podržavaju zelenu tranziciju, računamo i na sufinanciranje iz fondova Europske unije. Uz uobičajenu sezonsku prirodu prodaje, očekuje se da će naredna tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.”